Zaprite oči in si predstavljajte sledeče. V toplem poletnem dnevu stojite na obali visoko ležečega gorskega jezera. Temperatura zraka je zelo visoka – okoli 30° C, temperatura jezera pa je veliko nižja. Razlika med temperaturo vode in zraka je precejšnja. Predstavljajte si kaj bi se zgodilo, če bi se kar na enkrat potopili v ledeno vodo. Kaj se dogaja z vašo kožo? Je vaše telo skrčeno in stisnjeno ali je odprto in sproščeno?
V čem je bistvo
Hladna voda zapre naše telesne pore in tako povzroči ravno nasprotno reakcijo kot topla voda, ki jih odpre. Enako se zgodi tudi z našim prebavnim traktom. Ledena voda v njem povzroči pravi šok.
Razlike med mrzlo in toplo pitno vodo
Kaj se zgodi s telesom, ko pijemo ledeno mrzlo vodo?
- Krvne žile se skrčijo.
- Prebavni sistem ne deluje pravilno.
- Oviran je proces hidratacije.
- Telo vso energijo porabi za urejanje telesne temperature namesto, da bi jo namenil prebavi in absorbiranju hranilnih snovi.
- Pitje ledene vode vodi do hitrejšega prehlada in razvoja morebitnih bolezni saj nizka temperatura zmanjšuje delovanje imunskega sistema.
- Hladna voda, ki jo zaužijemo pred ali po obroku strjuje maščobe zaužitih živil in tako prebavnemu sistemu otežuje prebavljanje neželenih maščob.
- Nekateri mislijo, da s pitjem hladne vode pokurimo več kalorij. Res je, a za zbijanje maščob obstaja mnogo več drugačnih načinov. S tem ko telo porablja energijo za uravnavanje temperature škoduje prebavnemu procesu.
Kaj se zgodi s telesom, ko pijemo vodo sobne temperature?
- Telo se posveča hidrataciji telesa.
- Voda omogoči enostavno razgrajevanje snovi v telesu.
- Voda izboljšuje in pospešuje delovanje črevesja.
- Voda spodbuja delovanje naravnih prebavnih encimov in izboljšuje prebavo.
Zatorej …
Poskusite s pitjem vode sobne temperature in opazili boste pozitivne rezultate oziroma spremembe v vaši prebavi. Naslednjič ko naročate vodo v restavraciji se odločite za kozarec brez ledu!
VEČ VSEBIN: